piątek, 19 października 2012

19.10.2012 Wykład otwierający: Kolor moich snów, Jose Ramoneda



Dzień drugi konferencji Tolerancja. Modele, metamorfozy i implikacje rozpoczął się zapowiedzią osoby oraz wykładem profesora Josepa Ramonedy z Barcelony, filozofa i pisarza, który jest także Szefem Instytutu Badań I Innowacji w Paryżu. Regularnie publikuje w El País oraz prowadzi audycje w radiu Cadena SER.

Prof. Ramoneda wygłosił swój wykład w języku francuskim, żałując jednocześnie, iż nie mówi po polsku. Swoje przemówienie zaczął od tematu kryzysu w Europie, terroryzmu oraz dużej potrzeby empatii społeczeństwa na wspomniane kwestie.

Następnie została opisana i omówiona sytuacja kobiet w Tajlandii oraz w Iranie. Profesor Ramoneda zwrócił szczególną uwagę na czarny kolor ich odzieży, który jest kontrastem do obrazu kolorowych ulic miast np. Bangkoku a także odzwierciedleniem uwięzienia i ograniczonych możliwości. - Wszystko kręci się tam wokół kobiet. Kobiety z Iranu są kobietami uwięzionymi, mogą być wolne dopiero w domu, zdejmując swoje czarne okrycia. Jedynym kolorem są kolory ich snów - podsumował swą wypowiedź, przytaczając rozmowę z jedną z mieszkanek wymienionych krajów.

Obserwując  sytuację w Iranie prof. Ramoneda dodał: „Brak tolerancji był tam tak wielki, ze nawet nie wiem jak go skrytykować”.

W swoich dalszych rozważaniach poruszył również temat Boga oraz prawdy: ”Tolerancja jest ciągłym problemem w dzisiejszych czasach. (…) Wojna była tak naprawdę wojną z człowiekiem, a nie z Bogiem, który jest jedynym reprezentantem wolności. Ludzie ciągle są ograniczani przez politykę, natomiast Biblia została napisana jako jedyna książka bez ograniczeń”. Wspomniane zostało także poszukiwanie prawdy przez filozofów: prawdy naukowej, metod oraz doświadczania przedmiotu i podmiotu.

Kończąc swoje przemówienie prof. Ramoneda zaakcentował wagę znajomości oraz potrzeby dogłębnego przeglądu wspólnych pojęć dla państw europejskich, gdyż to właśnie różnice są prawdziwą katastrofą w Europie.

Wykład profesora Josepa Ramonedy zakończył się podsumowaniem tematu tolerancji, podając przykłady korzystnego wpływu filozofii, medycyny oraz demokracji na jej kształtowanie. Michel Henri Kowalewicz, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego podziękował profesorowi Ramonedzie za przyjazd i wykład, który był ogromnym prezentem dla Polski.

Następnie odbyła się część zadawania pytań przez zgromadzoną publiczność.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz