Po raz kolejny ruszyła konferencja poświęcona idei wolności pt. Tolerancja. Modele, metamorfozy i implikacje, która jest wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Willa Decjusza oraz Centrum Badań nad Historią Idei Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza, dr Danuta Glondys powitała zgromadzonych gości słowami: „Wolność jest dana, mimo iż nie jest dana”, podkreślając, iż konferencja nie będzie łatwa ze względu temat, jak i również emocjonalny aspekt tegorocznej edycji.
Powitanie i podziękowanie za wsparcie zostało skierowane do pana Jacka Krupy z Urzędu Wojewody, Korpusu Konsularnego, Ambasady Kurdystanu w Polsce, pana Arnolda Willmanna ze Stanów Zjednoczonych, siostry Rafaeli z Rwandy, pani Nawal El Saadawi z Egiptu, przedstawicieli Stowarzyszenia Decjusza, licznie zgromadzonych studentów polskich oraz zagranicznych z wymiany Erasmus, Uniwersytetu Jagiellońskiego a także do fundatorów wydarzenia: Gminy Miejskiej Kraków, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Urzędu Wojewódzkiego; komercyjnych sponsorów: PZU, Kraków Airport, Orlen Oil, SPL; patronów medialnych: Polskiego Radia, Radia Kraków, TVP Kraków, Dziennika Polskiego, Tygodnika Powszechnego, kwartalnika Res Publica Nowa, Visegrad Insight; portali: tolerancja.pl, twojaeuropa.pl, wkrakowie.pl, kulturatka.pl.
Prof. Aleksander Koj, Przewodniczący Stowarzyszenia Willa Decjusza również powitał gości podkreślając rozmach wydarzenia, wspominając osobę Sergio Vieira de Mello i hasło towarzyszące tegorocznej konferencji: ”Tolerancja jest cechą dojrzałej demokracji”.
Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa w swojej przemowie wspomniała o ważnej roli, jaką pełni Kraków: „(…) Miasto w którym rodzą się idee, ale też miasto w którym o ideach się dyskutuje - co jest ważne dla poczucia wartości i tożsamości Krakowa. Trudno jest dyskutować o prawach człowieka, nie respektując jego praw, dlatego przez te dyskusje trzeba stworzyć warunki rozwoju”.
Następnie głos zabrał pan Jacek Krupa, zastępca Marszałka Województwa Małopolskiego;
„Żyjemy w świecie o coraz bardziej różnorodnym społeczeństwie. Możliwe jest to dzięki tolerancji, czyli poszanowaniu praw innych”, wspominając przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Unii Europejskiej.
Powitania zakończyły się zdaniem: „Niech ta konferencja będzie wymiana myśli w celu budowania nowoczesnego, demokratycznego społeczeństwa na całym świecie!”
Po części powitalnej rozpoczął się wykład inauguracyjny Sprawiedliwość, pokój i tolerancja. Wolność i godność, prowadzony przez prof. Nawal El Saadawi - egipską feministkę, pisarkę i lekarkę, wybitną działaczkę na rzecz praw człowieka, prześladowaną i więzioną za swoje działania.
Rozpoczynając swoje przemówienie podkreśliła, że cieszy się z zaproszenia do Krakowa, gdyż jako profesorka wizytująca wielu uniwersytetów, w tym: Harvard, Yale, Columbia, Sorbonne nie może wykładać w Egipcie, ze względu na swoje rewolucjonistyczne poglądy i myślenie, która stara się zaszczepić studentom.
W swojej przemowie silnie podkreślała rolę pokoju, bez którego nie ma sprawiedliwości, demokracji. Wyraziła również krytyczne podejście do systemu edukacji w Egipcie oraz w Stanach Zjednoczonych, które jest zbiorem fragmentarycznej wiedzy, nie służącej kreatywności. Sama, kończąc szkołę medyczną, wspomniała, iż była ignorantką dla świata przez niewłaściwy system edukacji. Obecną sytuację na świecie podsumowała: „Leczymy symptomy, tak jak w polityce, natomiast nie docieramy do korzeni. Bez wglądu w historię, religię, ekonomię – nie zrozumiemy demokracji”.
Prof. Nawal El Saadawi powiedziała też o cenie, która jest płacona za wolność i kreatywność, przywołując osobę swojej niepiśmiennej babci, która uczyła ją filozofii, historii kraju, inicjując swoim przykładem życiową siłę i walkę poprzez dziecięcą kreatywność, która stała się wyznacznikiem działań w jej życiu: „Kreatywność oznacza odwagę, mówienie o tym, o czym się myśli. Jeśli Bóg jest sprawiedliwy, będzie mnie chronił”.
Kończąc swoje charyzmatyczne przemówienie, silnie zaakcentowała rolę kobiet w demokracji, którą można podsumować w zdaniu: „Bez kobiet nie ma niczego: wolności, pokoju, demokracji”.
Następnie odbyła się część zadawania pytań przez publiczność.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz