Podczas debaty poruszano następujące tematy: Znaczenie i rozumienie tolerancji, Wartości uniwersalne a praktyka lokalna, Kod tolerancji.
W roli ekspertów zasiedli: Michael Daxner, profesor z Freie Universität Berlin w Niemczech, Ustün Ergüder, profesor z Istanbul Policy Center, Sabanci University w Turcji oraz siostra Rafaela - Urszula Nałęcz, która jest polską franciszkanką, misjonarką oraz pedagog. Ponadto - założycielką placówek misyjno-edukacyjnych dla osób niewidomych z najuboższych rejonów świata w Indiach, Republice Południowej Afryki i Rwandzie. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Odznaką Honorową Bene Merito.
Moderatorem dyskusji był Krzysztof Bobiński - Prezes Fundacji Unia&Polska, który wspomniał o tym, iż spotkanie ma na celu głęboką refleksję oraz poważną debatę na tematy związane z tolerancją, lecz przede wszystkim – wcielanie w życie omówionych zagadnień.
Przedmiotem dyskusji ekspertów było przedstawienie pojęcia tolerancji na podstawie historii i obserwacji państw z których przybyli. Prof. Michael Daxner mówił o równości wobec płci: potrzebie podstawowej edukacji, przede wszystkim młodych kobiet. Ustün Ergüder kładł nacisk na wzajemne zrozumienie w aspekcie regionalnym, wspominając także o potrzebie edukacji młodych, nakreślając niezwykle ważne pojęcie procesu włączania równoznacznego terminowi demokracji.
Siostra Rafeala w swoim poruszającym i inspirującym przemówieniu, poprzez osobistą historię, opowiadała m.in. o pracy w Indiach: podziałach międzyludzkich wynikających z uwarunkowań historycznych, kulturowych, jak i ostracyzmie chorych, dotykającego ludzi zakażonych wirusem HIV, chorych na AIDS a także dzieci: niewidomych, albinosów, które w ekstremalnych przypadkach są trzymane razem ze zwierzętami.
Poprzez wspomniane historie, przedstawiające różnorodne traktowanie pojęcia tolerancji, jej braku – po raz kolejny uzmysłowiono oraz zaalarmowano potrzebę pomocy rejonom, gdzie podstawowe prawa ludzkie m.in. prawo do wolności nie jest respektowane, podkreślono także ogromny sens działalności misyjnej, praktykowany przez siostrę Rafaelę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz