Podczas kolejnej debaty omawiano następujące tematy: W obliczu wyzwań społecznych, gospodarczych i politycznych, Współzawodnictwo modeli kulturowych, Obowiązki i prawa obywatelskie.
W roli ekspertów wystąpili: Dominika Kasprowicz - doktor nauk politycznych z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Hywel Ceri Jones – jeden z najwybitniejszych twórców Zjednoczonej Europy, Dyrektor Europejskiej Sieci Fundacji, były Dyrektor Generalny Komisji Europejskiej, inicjator i współtwórca programów: Erasmus, COMETT, TEMPUS oraz Młodzież dla Europy oraz Peter Ripken - Prezes Zarządu Międzynarodowej Sieci Miast Uchodźctwa z Norwegii. Moderatorem debaty był Wojciech Przybylski - redaktor naczelny magazynu Res Publica Nowa oraz twórca i redaktor naczelny Visegrad Insight, historyk idei, koordynator Debat Tischnerowskich na Uniwersytecie Warszawskim, a także autor wielu artykułów o problematyce społecznej, kulturalnej i politycznej.
Hywel Ceri Jones przyglądając się Europie i pojęciu tolerancji zakończył swoją wypowiedź pytaniem - wyzwaniem dla młodych ludzi, licznie zgromadzonych na sali w Willi Decjusza: „Jaki rodzaj Europy chcemy widzieć, jaki obraz Europy chcemy kształtować?” Poruszona została również definicja obywatelstwa: jakie są jego obowiązki, zarówno na przestrzeni narodowej, jak i europejskiej.
W swojej prezentacji Dominika Kasprowicz omawiała zasady nietolerancji oraz dyskryminacji. Skupiła się na pojęciu natywizmu, czyli połączenia nacjonalizmu z ksenofobią na przestrzeni europejskiej. Zostało również wyjaśnione hasło antyimigranckości, powołując się na przeprowadzone badania w których starano znaleźć się odpowiedź na pytanie: co sprzyja głosowaniu na opcje skrajnie prawicowe, antyimigranckie?
Peter Ripken rozpoczął swoje przemówienie od pojęcia zorganizowanego rasizmu, walkach instytucji NGO, kwestii nie tylko życia w solidarności ale również praktyki tolerancji. Przywołany został problem wolności słowa oraz kar, jakie wynikają z mówienia wprost o tym, co się myśli w krajach takich jak: Iran, Irak, Kuba, gdzie prawo to jest ograniczone i karane więzieniem. Pod koniec emocjonującego przemówienia zostały omówione kwestie tożsamości narodowej, rasizmu bez powodu oraz antysemityzmu bez kontaktów ze społecznością żydowską, co dało przyczynę do dyskusji z publicznością i zaowocowało ciekawymi komentarzami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz